5 sprytnych sposobów na spakowanie dziecka na obóz i kolonię – poradnik dla rodzica.
5 sprytnych sposobów na spakowanie dziecka na obóz i kolonię – poradnik dla rodzica.
Pakowanie to sztuka. To sztuka planowania, sztuka dopasowania, sztuka układania… tak, pakowanie się na wyjazd to nie lada wyzwanie. A co jeśli spakować trzeba dziecko? Niejednokrotnie czynność ta spędza rodzicom sen z powiek. Aby nie była to chaotyczna i stresująca część wyjazdu, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią sprawę.
Oto 5 sprytnych sposobów na spakowanie dziecka na obóz i kolonię:
- Pakuj dziecko razem z dzieckiem, a nie za dziecko. Jest to najważniejszy punkt. Od tego czy dziecko będzie uczestniczyło w pakowaniu, zależy czy będzie wiedziało co ma w torbie i czy po zakończonym obozie lub kolonii wróci do domu ze wszystkimi swoimi rzeczami. Jest to także cenny czas spędzony razem z dzieckiem i nauka samodzielności. Poza tym, niejednokrotnie, dla dziecka jest to niesamowita frajda!
- Spakuj rzeczy dziecka do walizki z kółkami, a nie do torby na ramię. Dzięki kółkom walizkę łatwiej transportować, gdy jest wypełniona i ciężka. Warto wziąć też mały plecaczek podręczny, do którego możesz spakować dziecku prowiant na drogę, maskotkę i telefon. A podczas wakacyjnego wyjazdu będzie świetnie sprawdzał się na krótkie wyjścia i wycieczki. Sprawdź wytyczne dotyczące bagażu u organizatora. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w luku bagażowym autokaru czy też na półkach na bagaż w pociągach, wielu organizatorów informuje o ograniczeniach dotyczących wymiarów bagaży. Radsas Fun o wymiarach pisze w swoim regulaminie.
- Zrób listę. Na pierwszy rzut oka zrobienie listy może wydawać się pomysłem staroświeckim i już nie modnym. Ale jest to pomysł bardzo praktyczny. Usiądź wygodnie z dzieckiem i spiszcie sobie razem co jest potrzebne na taki wyjazd. Dziecko może na liście narysować obrazki np. koszulki czy spodenek. Z taką listą będzie bardzo łatwo się spakować w domu na wyjazd, ale też dużo łatwiej będzie dziecku zapanować nad swoimi rzeczami podczas obozu i kolonii. Co powinno znaleźć się na takiej liście?
- piżama
- bielizna i skarpetki (odpowiednia ilość na ilość dni obozowych + 2 na wszelki wypadek)
- T-shirty
- 1-2 bluzy
- 1-2 pary długich spodni
- 3-4 pary krótkich spodenek
- strój na dyskotekę 😊
- cienka kurtka przeciwdeszczowa
- strój kąpielowy
- coś na głowę: czapka z daszkiem, chusta, kapelusz
- worek na brudne i mokre ubrania
- buty sportowe (tenisówki, adidasy)
- klapki pod prysznic / na basen
- ewentualnie sandały
- ręcznik kąpielowy i ręcznik na plażę
- kosmetyczka: szczoteczka i pasta do zębów, żel do ciała lub mydło, szampon i inne ulubione kosmetyki
- okulary przeciwsłoneczne
- szczotka do włosów
- krem z filtrem UV, spray przeciw komarom i kleszczom
- opisane imieniem i nazwiskiem oraz sposobem dawkowania leki wraz z ulotkami
- kieszonkowe dla dziecka
- ulubiony pluszak
- butelka z filtrem – polecamy
- Ograniczaj liczbę rzeczy i pakuj w zestawach. Pamiętaj, żeby nie pakować dziecku całej zawartości jego szafy. Ograniczona ilość rzeczy powoduje, że będzie mu łatwiej się odnaleźć na miejscu. Dobrzej jest rolować ubrania, a nie składać ich w kostkę. Taki sposób pakowania spowoduje, że ubrania nie będą pogniecione! Dobrym pomysłem jest też pakowanie dzieciom ubrań w zestawach: bielizna, koszulka, spodenki na dany dzień razem z informacją, że jak będzie zimniej można do zestawu dołączyć bluzę lub długie spodnie. Albo w jednej rolce albo w woreczku. Dzięki temu mamy większe prawdopodobieństwo, że nasz syn lub córka będą się przebierać każdego dnia 😉
- Jedzenie i napoje. Przygotuj dziecku prowiant na drogę: kanapkę, ulubionego wafelka, owoc, coś do picia lub inne smakołyki. Jednak staraj się dać dziecku tyle, ile będzie w stanie zjeść. Warto też przygotować dziecku jakieś ulubione przekąski, które może sobie pochrupać wieczorami podczas obozu. Pamiętaj jednak aby były to nie psujące się przekąski jak precelki, chrupki czy kabanosy w paczkach. Warto jednak nie przesadzać z ilością tych przysmaków, żeby nie okazało się, że w walizce więcej jest jedzenia niż ubrań 😊
Thank you for sharing this insightful article! I found the information really useful and thought-provoking. Your writing style is engaging, and it made the topic much easier to understand. Looking forward to reading more of your posts!